Мои конспекты уроков

Урок математики
3-Б
Андриевская В.К.
Тема: Умножение чисел и деление 10 і 100. Составление задач за диаграммой
Цель: ознакомить учащихся со способами умножения и деления чисел 10 и 100; усовершенствовать вычислительные навыки; развивать внимание, память, логическое мышление; воспитывать интерес к изучению предмета.
Оборудование: учебник, тетрадь, презентация.
Ход урока
1.      Организационный момент
2.       Проверка дом. задания
3.      Актуализация опорных знаний.
1.     Реши примеры цепочкой
36:4:3*8:6:2*8:4*7=28
18:3:2*4:6*8:4*6:8=3
2.     Проверка дом. задания
№ 737 с. 117
4.      Изучение нового материала
1.     При уможении на 10 и 100 можно использовать переставной закон умножения.
2.     Например:
5 *10= 10*5
5*100=100*5
Чтобы умножить число на 100, нужно справа к числу дописать два ноля. 
Чтобы умножить число на 10, нужно справа к числу дописать один ноль.
№750 (усно) 
Чтобы число, которое заканчивается нолями, разделить на 10, нужно в нём откинуть справа один ноль; чтоб поделить на 100, нужно откинуть два ноля.
№ 751 (усно)
№ 752 (письменно)
Физкультминутка
 Нирисуй: 1- носиком, 2- подбородком, 3 – плечами, 4 – левым ліктем, 5 – правым ліктем.

– Сегодня на уроке математики мы с вами будем изучать процесс движения, и поможет нам в этом знаменитый английский путешественник лорд Филеас Фогг. Придумал и рассказал нам о его необыкновенном путешествии вокруг света за 80 дней известный писатель Жюль Верн (фотография на экране). Я надеюсь, что вы обязательно прочитаете захватывающие приключенческие произведения этого автора. А сейчас… Англия, XIX век, лорд Филеас Фогг готовится к своему путешествию и думает, какой же путь ему предстоит преодолеть. Поможем знаменитому путешественнику.
Слайд 2-4
Слайд 5 с 5 величинами:
189 м; 40 000 км; 627 дм; 425 кг; 38 см.
Задание1. Найти “лишнюю” величину и объяснить почему.
В процессе выделения лишней величины выяснить, что все остальные – это величины длины или расстояния. 
Задание 2. Расположите остальные величины в порядке возрастания
38 см; 627 дм; 189 м; 40 000 км
– Все ли величины длины мы вспомнили? (Учитель вывешивает на доску величины, в которых измеряется длина: мм, см, дм, м, км). Расстояние – это путь, который надо преодолеть
Слайд 6.
Задание 3. Продолжите ряд величин:
3 ч, 240 мин, 5 ч, 360 мин, …
– С какими величинами мы сейчас работали? (Величинами измерения времени).
– Все ли величины измерения времени мы с вами вспомнили? Назовите отсутствующие. (Обучающиеся называют величины, учитель вывешивает на доску табличку: с, мин, ч, сутки, неделя, месяц, год, век).
Задание 4.
Слайд 7-8
От старта до финиша 150 метров. Заяц эту дистанцию пробежал за 10 с, а Щенок это же расстояние – за 15 с. Кто из них бежал быстрее? 
Опрос детей.
– Щенок и заяц пробежали одно и то же расстояние. Но заяц затратил меньше времени, чем щенок. Значит, он бежит быстрее щенка. Щенок на то же расстояние затратил больше времени, чем заяц, следовательно он бежал медленнее.
Мы легко определили, кто из них бежал быстрее, не выполняя никаких вычислений. Всё дело в том, что расстояние было одинаковым.
Вывод и правило: Быстрота движения связана с величиной, которая называется скоростью. В каждую секунду Щенок пробегал 10 метров, то есть он бежал со скоростью 10 м/сек (м/сек на доску). М/сек – это единица скорости. Другими единицами скорости являются: м/мин, км/мин, км/ч, могут быть и другие, мы с ними познакомимся в процессе нахождения скорости движения различных объектов.
Слайд 9
Задание 4. Объясните смысл высказывания:
Самолёт летит со скоростью 800 км/ч
Машина едет со скоростью 60 км/ч
Катер плывёт со скоростью 22 км/ч
Улитка ползёт со скоростью 50 см/мин
Слайд 10-11
Задание 5. Угадайте, с какой скоростью движется каждый из предложенных объектов.
Задача 753
Спортсмен пробежал на коньках 1000 м за 1 мин 40 с. Сколько метров в секунду он пробегал?
Скорость             Время                           Расстояние
? м/c                    1 мин 40 с                              1000 м
1       мин = 60 с
 60с+ 40с=100с
1000 :100= 10 м/c
Ответ: 10 м/с пробегал мальчик.
5.      Закрпепление изученного материала
Устно №754
6.      Итог урока
Что нового сегодня узнали на уроке?
Что полезного, можешь рассказать своему другу?
7.      Дом. задание №756,757














ПРИРОДОВЕДЕНИЕ
Как изменятся жизнь растений летом? Растения в лесу. Лекарственные растения. Мини-проэкт «Лесная аптека»
Цель урока:
  • Ознакомить учащихся с информацией  о мире растений в летний период;
  •  закрепить знания учащихся  о растениях луга;
  • дать детям представление о лекарственных травах и их целебных свойствах;
  • развивать мышление, внимание, умение анализировать и обобщать;
  • воспитывать экологическую культуру.

Оборудование:
  • Изображения растений летом;
  • Тетрадь
  • Учебник
  • Телевизор
  • Видеоролик
Ход урока:
I.                  Организационный момент.
Всем, всем добрый день! 
Прочь с дороги наша лень! 
Не мешай трудиться,
Не мешай учиться!

II. Актуализация знаний. Постановка проблемы.
1.     Минутка синоптика
2.     Учитель: «У нас с вами сегодня интересный урок. Посмотрите на слайд и скажите, догадайтесь о чем будет речь на уроке.» Дети угадывают.
Учитель: «Правильно. Мы сегодня с вами поговорим о растениях летом.
Учитель ставит слайд 1 Летний лес.
Учитель: «Какая особенность летнего леса?»
Учитель: «Летом лес стоит во всей красе. Все растения вошли в полную силу. Лето – пора созревания плодов и семян. Самый красивый и здоровый лес – летом.»

Учителя вопросы:
  • «А здесь изображено какое время года?»
  • (лето)
  • «Почему вы решили, что в лесу на картинке лето?»
  • (солнце ярко светит, трава насыщенного цвета, м.б. плоды видно и т.д.)
  • «Чем примечательно лето?»
  • (тепло, длинный день, ягоды и плоды созревают)
  • «Какое время года вы любите больше всего?»
Видеоролик «Лето»
III Изучение нового материала
1.     Рассказать учителя
Лето — пора зелени, цветов и плодов.
Какие события происходят в этот период в растительном мире? Что интересного можно наблюдать?
Видимые, заметные всем проявления лета — пышная зелень, красивые цветы, аппетитные ягоды. Однако за хорошо знакомым кроется и кое-что' другое, известное не каждому. Летом, например, растения готовятся к зиме.
У деревьев и кустарников на поверхности молодых ветвей летом начинает развиваться особый защитный слой, без которого ветки не могут зимовать, летом же формируются и вызревают почки.

    Лето исчисляется по календарю — с июня по август. За эти три месяца в растительном мире происходит много различных событий. Одни из них чисто летние (например, цветение липы), другие как бы стоят на грани между весной и летом (например, цветение ландыша), а третьи занимают промежуточное положение между летом и осенью (например, плодоношение рябины). Границы между временами года по календарю, несомненно, условны. В природе череда событий идет непрерывно, и разделить их на весенние, летние, осенние и зимние не всегда легко.

    Лето — особенно благодатная пора для наблюдений за многими особенностями строения и жизни растений.
2.     Работа с учебником с.134-135
3.     Минутка фантазии
 Слайд 2
  Представьте, что вы лежите в высокой траве, как на мягкой постели. Вокруг вас раскачивают своими головками цветущие травы. Словно красивые драгоценные цветные камни – самоцветы рассыпались бордовые, красные, синие, фиолетовые, жёлтые и серебристо – белые крапинки диких цветов среди травы.
Вот белая ромашка, это синий василёк. А вот малиновая гвоздика. А над всеми этими растениями водят хоровод бабочки, стрекозы, пчёлы, шмели. Всем нравится это место. Одних оно привлекает яркими цветками, других – медовым запахом сочных трав.
Куда мы попали? (на луг). Что такое луг? (Большой участок, занятый травянистыми растениями.) 
Чем только не замечательны эти цветы! Есть среди них и лекарственные, которые помогают человеку справиться с болезнями.
путешествие
в прошлое
4.     Сообщение о лекарственных растениях
Лечение различными растениями известно с давних времён. Человек, который умел лечить травами, очень почитался, считался мудрым и даже колдуном.
В наше время человека, который работает в аптеке и делает лекарства, называют фармацевтом. Это слово пришло к нам из греческого языка и имеет три значения – «лекарство», «яд», «колдовство».
Слайд 3
5.     Изучение свойств лекарственных растений
Сегодня на уроке мы поговорим о наиболее распространённых лекарственных растениях, их целебных свойствах. Я надеюсь, что мы все узнаем много интересного.
Ребята, вам в ходе урока нужно будет заполнять таблицу.
Слайд 4
Зверобой: Погляди как зверобой
    На лугу повсюду.
    Он поможет нам с тобой
          Вылечить простуду. СЛАЙД 5

Почему он называется зверобой? Бьёт он, конечно, не зверей, а болезни. Очень целебная трава.
Растёт на лугах или в редких лесах. Цветёт в июне – августе. Заготовляют траву в период полного цветения, срезая ножами лишь верхние части растения вместе с соцветием.
            Применяют траву зверобоя в виде настоя. В народной медицине зверобой применяют при расстройстве желудочно – кишечного тракта, при заболеванияхсердца, печени, мочевого пузыря, нарывах, язвах, при ушибах.
            Растёртое свежее растение прикладывают к ранам как ранозаживляющее. Наряду с другими растениями трава зверобоя часто входит в состав различных сборов.
Одуванчик СЛАЙД 5
                            Одна маленькая девочка, увидев поляну этих цветов, сказала:
                          - Смотрите, зелёное небо и много – много солнышков!


                            Горел в траве росистой
Фонарик золотистый.
Потом померк, потух
И превратился в пух. (Одуванчик)


Носит одуванчик
Жёлтый сарафанчик.
Подрастёт – нарядится
В беленькое платьице.
Пышное, воздушное,
Ветерку послушное


Растёт по лугам, пустырям, у дорог, в садах. Цветёт всё лето.
            Заготовляют корни. Их выкапывают осенью или ранней весной.
Одуванчики применяют в качестве горечи для возбуждения аппетита. Одуванчик имеет и пищевое значение: его молодые листья используют в качестве салата.
            А пробовали вы варенье, сваренное из одуванчика – из его золотистых соцветий? Очень вкусно!
Тысячелистник СЛАЙД 6
            Широко применяли это растение в старину и для лечения ран
Каждый лист разбит на дольки.
Подсчитай – ка, долек сколько?
8, 10, 20. 30…Тут легко со счёта сбиться.
У кого желанье есть
Дольки снова пересчесть?
Растёт тысячелистник на лугах, в светлых сухих лесах, у дорог и полей. Цветёт с конца июля до сентября.
Заготовляют траву, листья и цветки. Цветки в период цветения, листья – всё лето.
Препараты его применяют при различных заболеваниях  желудка, применяют для остановки внутренних и наружных кровотечений. Наружно свежую траву и листья в измельчённом виде используют для заживления гнойных ран.
Ромашка аптечная СЛАЙД 7
Царица разнотравья. Её белая корона лепестков засияла по всему лугу. Остальные цветы отступили, пропали под белоснежным её (ромашковым) покрывалом. 
            Растёт на лугах, огородах, близ жилья, вдоль дорог. Цветёт в июле – начале сентября.
            Заготовляют цветочные корзинки в начале цветения.
Применяют отвар ромашки от простуды и кашля, в виде полоскания при ангине, для укрепления корней волос.
И если случится тебе простудиться,
Привяжется кашель, подымется жар.
Придвинь к себе кружку, в которой дымится
Слегка горьковатый, душистый отвар.ФИЗКУЛЬТМИНУТКА
Подорожник СЛАЙД 8
                              Лекарь вырос у дороги
Он больные лечит ноги. (Подорожник)


 Путника друг, подорожник –
 Скучный, невзрачный листок
Влажной заплаткою лёг.
Многим из нас невдомёк,
Что отыскалось лекарство
Тут же, на тропке, у ног.


Растёт по лугам, долинам рек, по окраинам полей, дорог. Цветёт в июле – августе. Заготовляют листья и семена подорожника. Отвар листьев применяют при язвенной болезни желудка, от кашля, при болезнях почек.
Подорожник применяют как ранозаживляющее и  кровоостанавливающее средство при порезах. Свежие листья подорожника прикладывают приссадинах, при ожогах, при укусах насекомых.




Растёт лекарство под ногами
Прошу вас, убедитесь сами.
Кладём на ссадину листочек,
И ссадина не кровоточит.
И можно снова в путь – дорогу.
Ведь подорожника так много!


            Что ещё замечательного у подорожника?. Да хотя бы то, что мы его топчем, топчем, а он не исчезает. Оказывается, на одном растении образуется до 60 тысяч семян! Они обладают примечательными свойствами: от влаги их оболочки становятся слизистыми и клейкими.  Потому те самые ноги, которые топчут подорожник, переносят его семена.
Мать – и – Мачеха СЛАЙД 9
В весенний солнечный денёк
Золотой расцвёл цветок.
На короткой, толстой ножке
Всё дремал он на дорожке.
А проснулся, улыбнулся:
Вот пушистый я какой!
Удивляю всех красой! (Мать – и – мачеха)
Цветы жёлтые, мелкие, похожи на солнышко.
Растёт по берегам рек. Цветёт в конце мая – июле. Заготовляют цветки и листья мать – и – мачехи.
В народной медицине листья и цветки мать – и – мачехи применяют от кашля в виде настоя, для улучшения пищеварения. Наружно листья прикладывают для заживления ран.
Листья входят в состав грудных и мягчительных сборов. Часто листья мать – и – мачехи курят при кашле, а в ряде мест при гриппозных заболеваниях и при насморке.
Клевер СЛАЙД 10


Здесь у рощицы берёзовой
Он весело растёт,
И его «пчелиной кашкою»,
Называет весь народ.  (Клевер)


             В наших районах этот вид клевера довольно обычен. Цветёт с конца мая до начала сентября, хороший медонос. Научное название клевера переводится с латыни как «трилистник».
Заготовляют у клевера лишь целые соцветия – головки.
            Цветки клевера применяют в народной медицине в виде отвара и чая при малокровии и похуданиипростуде.
            Наружно – в виде припарок – клевер назначают при нарывах и ожогах. Сок из свежего растения используют для промывания глаз, отваром полощут горло при ангине.

ФИЗКУЛЬТМИНУТКА
6.     Проверка заполнения таблицы 
Целебные свойства
Растение
1. Кашель, ангина, простуда

ромашка аптечная, дисковидная
мать – и – мачеха, клевер
2. Улучшение пищеварения, возбуждение аппетита
    заболевания желудка
корень одуванчика, мать – и – мачеха, тысячелистник
3. Заживление ран, ушибы, нарывы,
    укусы насекомых (в свежеизмельчённом виде)
зверобой, тысячелистник, мать – и – мачеха, ромашка, подорожник
4. Остановка кровотечения
тысячелистник, подорожник
5. Заболевание сердца, успокоительное средство
зверобой
6. Малокровие, похудание
клевер
7. Промывание глаз
ромашка, клевер
8. Укрепление волос
ромашка
9. Пищевое значение
одуванчик


            IV Закрепление изученного материала
1.      Видео. Сказка о лекарственных растениях
2.      Кроссворд «Зелёная аптека»
1. Это растение бьёт не зверей, а болезни.
2. В народе его называют «пчелиной кашкою»
3. Растение видное, а прозвище обидное.
4. Лекарь вырос у дороги,
    Он больные лечит ноги.
5. Стояли в лугах сестрички,
    Жёлтый глазок, белые     реснички.
6. Мне зелёный кипяток
 Ноги голые обжёг,
 У заборов он бывает,
 Никогда не остывает.
7. Носит ……………….
    Жёлтый сарафанчик.
    Подрастёт – нарядится
    В беленькое платьице.
    Пышное, воздушное,
    Ветерку послушное.

V. Подведение итогов.
Рефлексия Слайд 11
VI Домашнее задание:
  • Повторить изученный материал; дописать 2-3 растения в таблиц.
  • Учебник с. 134-135

Урок русского языка 2 - Б

Тема: «Слова, близкие и противоположные по значению. Повторения изученного материала»
Цель урока: дать представление о словах, близкие и противоположные по значению;
показать детям их роль в речи;
развивать речь учащихся, обогащать их словарный запас;
продолжать работу по формированию у учащихся коммуникативных умений и навыков;  воспитывать умение слушать одноклассников, работать в паре, трудолюбие.

Оборудование: учебник, наглядность, телевизор, видеоматериалы.
Тип урока: комбинированный урок.
Ход урока:
I.    Организационный момент.
Долгожданный дан звонок,
Начинается урок.
Наши ушки – на макушке,
Глазки широко открыты,
Слушаем и запоминаем,
Ни минуты не теряем.

- Встали ровно, красиво.
- Все ли готовы к уроку?
- Проверьте, все ли у вас на столе?
II. Актуализация опорных знаний.
1. Проверка дом. задания
2. Сегодня на уроке, мы продолжим изучать тему « Слова, близкие и противоположные по значению»
- Ребята, я назову три слова, а вы должны исключать лишнее и сказать почему:
Скорый                                  Трусливый
Быстрый                                Храбрый
Медленный                            Отважный
III. Изучение нового материала
Антонимы
1. Рассказ учителя
- Хорошо, а сейчас мы с вами отправляемся в увлекательное путешествие в страну противоположностей.
 - Ну вот мы и пришли. Мы попали в два города. Ребята, смотрите, к нам пришло письмо из первого города:
«Мы живем в огромном городе Великанов. У нас гигантские дома. Мы великаны. У нас громкий голос. Мы одеваемся в длинные плащи и белые шляпы.»
 - Но, ребята, у нас есть еще и второе письмо, но вы его прочитать не сможем, так как некоторые его слова размыло дождем. Давайте попробуем восстановить письмо из второго города. Для этого нам еще раз необходимо вспомнить, что же такое антонимы.
 - Мы живем в крошечном городе карликов. У нас маленькие дома. Мы карлики. У нас тихий голос. Мы одеваемся в короткие плащи и черные шляпы».
 - Ну вот мы и прочитали второе письмо и знаем теперь кто такие карлики.
Слова противоположные по смыслу называются антонимы. 
2. Работа в тетради.
1) Записать число
2) Каллиграфическая минутка ( Вв, высокий). Какой герой? Подберите слово.
3) Записать противоположные по смыслу слова
Толстый – тонкий
Короткий- длинный
Черный- белый
Широкий – узкий.
Гимнастика глаз. (видео)
4) учебник с. 119, упр. 324. Спиши пословицы, подчеркни противоположные слова (антонимы). Развитее речи. Обьяснение пословиц.
3. А сейчас предлагаю вам разгадать кроссворд. Подберите слова, противоположные по смыслу данным: добрый, громкий, светлый, низкий, вредный.  Поставте вопросы к этим словам.
img1
Видео - физкультминутка


Синонимы
- А сейчас отправляемся в город синонимов.  Здесь герои живут парами, как близнецы – это синонимы – они похожи по смыслу.
Соединить пары, близкие по значению.
                                                                  дитя                 производить
                                           прелестный                                   чарующий
                             красивый                                                         малыш



                               карапуз                   Ребенок                                  творить
Очаровательный
        обворожительный                          Делать                              чадо
 


                                         мастерить                                  работать
кроха

III Подведение итогов. 
К концу подходит наш урок.
Пора нам подвести итог.
- С какими словами познакомились на уроке? (С близкими и противоположными по значению). Приведите примеры таких слов.
И так на уроке мы были ленивыми – трудолюбивыми. Грустными – веселыми. Тихими – громкими.
IV Дом. задание упр. 325
Андрієвська В.К.
Українська мова 2- Б
Тема: Буква Єє. Звуки [йе], [е]. «Євгенко». М. Чепурна «Ходить осінь гаєм» (напам'ять)
Мета:  дати учням уявлення про букву Єє на початку складу та про позначення нею мякості приголосного; удосконалювати навички звуко-буквенного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, творчі здібності, увагу, зв’язне мовлення, пам'ять, виховувати у дітей інтерес до навчання
Обладнання:  підручник: О.Н Хорошковська, Г.І.Охота Українська мова: підруч. для 2 кл. загальноосв. навч. закл. із навч. рос. мовою. – К. : Освіта, 2012. – 160 с., зошит Для письма і розвитку українського мовлення О. Н. Хорошковська, Г.І. Охота, відео файл «Україна».
Тип уроку: комбінований
Дата проведення: 15.10. 2014р.
Хід уроку
I Організаційний момент.
Всі за парти ми сідаєм.
До роботи приступаєм.
Щоб помилок уникати
Треба мову добре знати.

II Актуалізація опорних знань
1.     Мовна розминка.
Ає –ає-ає – єнотик в школу походжає,
Ує – ує-ує – він там добре вже рахує
Ає – ає – ає – сам казки читає
Ає- ає- ає – і по нотках він співає.

2.     Назвіть букви українського алфавіту, які ми вже вивчили. ( і, и, е).
3.     Пропоную вам прочитати слова з буквою е.
Читання слів з буквою е.
екран                   Емма          лелека                 ему
ескалатор  Елла           крейда                 метелик
елеватор    поет            речення               держава
-         Чому деякі слова написані з великої букви?
-         Які тварини зустрілись серед цих слів?

-         Зверніть увагу у слова лелека та метелик буква е стоїть після твердого приголосного. І не пом’якшує його?
-         Яких тварин ви ще можете назвати?
-         Яка тваринка готується до зими та перевдягає шубку? (заєць).
4.     Інсценування а ролях « Зайчику , зайчику (з народного). (с. 41)

III Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку.
-         Скажіть, а чи знаєте ви цих звірів? Так це Єнот та єхидна (австралійська тварина)
-         Давайте разом вимовимо їх назви.
-         Які звуки ви зустріли на початку слів? (звук [йе]).
-         Яка буква позначає цей звук ( буква є).
- Чи є ця буква в російській мові? (так).
Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну букву, яка може позначати і сполучення голосного зі звуком [й] і голосного та мякість попереднього приголосного.

IV Сприймання та усвідомлення нових знань.
1.     Звуко-буквенний аналіз
Уважно прослухайте вірш. В яких словах зустрівся звук [йе].

Єноти вивели гуляти
Своє єдине дитинча
За їх сімєю вовк зубатий
Єхидно стежить з-за куща

-         Єхидно це як? (Хитро, з насмішкою)
Єноти – [= oo - о ]
Звук [йе] позначається буквою Є. Подивіться як вона виглядає.

2.     Визначення місця букви в алфавіті.
Літера – хвастуна
Язичок у мене є! –
Вихвалялась буква Є.
Памятай, що в нашій мові
Є – не просто буква – слово
Ось така- то в нас вона,
Ця цікава голосна!

3.     Каліграфічна хвилинка. (зошит с. 60)
Зверніть увагу у написанні та вимові букв є в російській та українській мові.
Порівняти у написанні.

Фізкультхвилинка (відео перегляд та повторення рухів)

V Закріплення вивченого матеріалу.

1.     Робота за підручником ( с. 42- 43).
1)    Читання слів російською та українською мовами.
 (пояснення вчителем про значення букви Є після приголосного – пом’якшує попередній приголосний.)
2)    Робота над текстом «Євгенко»
Під час прослуховування тексту, будьте уважні. Та дайте відповідь на питання «Хто ж такий Євгенко?».
·        Читання тексту вчителем
·        Словникова робота ( щоранку, у вечорі (перекладіть російською мовою), варіанти імені Євгенко)
·        Напівголосне читання тексту учнями.
·        Бесіда
-         Хто такий Євгенко?
-         Що любить хлопчик?
-         Куди він ходить щоранку?
-         Коли він повертається додому?
2.     Робота в зошиті (с. 27-28)
·        Згадаймо правила сидіння за партою під час письма.
·        Вправа 1. Розрізняй написання російських та українських імен. Запиши українські імена.
·        Вправа 3. Розкажи і запиши, хто що робить. Вживай подані вище імена. Складіть та запишіть одне речення. ( Євгенко малює олівцями.)

·        Пальчикова гімнастика
Рибки плескали, плескались
В чистій, свіженькій воді.
То зігнуть, розігнуться,
То зануряться на дні.

· Вправа 6. Розгадай та запиши ребуси. (Лисиця, заєць, єноти)

3.     Робота над віршем Марії Чепурної «Ходить осінь гаєм» (с.43).
1)    Читання вірша вчителем.
2)    Робота над виразним читанням вірша.

VI Підсумок уроку.
Рефлесія. Вправа « Незакінчене речення»
Я навчилась ( читати слова з буквою є)
Буква є зустрічається в таких слова…(єнот, заєць, читає, малює, фарбує
Я зрозуміла ( різницю у написанні букви є в російській та українській мові)

VII Домашнє завдання.
Зошит с. 28 вправа 5,6.
Підручник с. 42-43. Вірш «Ходить осінь гаєм» напамять.




Українська мова
3-Б клаc
Андрієвська В.К.
Тема. Запис слів з м'яким знаком і буквосполученнями ьо, йо. Перенос слів
Мета. Виробляти в учнів навички літературної вимови і правильного написання слів із м'якими приголосними звуками, які пом’якшує знак м’якшення; вчити позначати м'якість приголосних перед [o] та переносити слова зі знаком м’якшення; розвивати усне й писемне мовлення учнів; виховувати любов до праці.
Обладнання: підручник, картки для роботи в парі, відеозапис фізкультхвилинки, картка для гри «Чарівне коло».

Хід уроку

I.                  Організація класу до уроку.
Всі почули ми дзвінок
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Тож і ми часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ.  Актуалізація опорних знань учнів.
           Перевірка домашнього завдання.
          - Вибіркова перевірка (усно) – ь,-ьо,-йо
         - Робота в парі. Знайди 3 помилки.
       Журавель, льон, його, лось, польоти, батко, у багатьох, йорж, хлопець, у цого, синього, день, сйомий.

          ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, сьогодні на уроці ми будемо читати українською мовою, з’ясуємо роль знака м’якшення у словах, навчимось позначати м’якість приголосних цією буквою та виконаємо цікаві завдання.
     А зараз відкрийте зошити і як завжди ми почнемо роботу з хвилинки каліграфії.
1.     Хвилинка каліграфії. ьо
2.     Придумайте слово з  ьо (усно)

IV.           Опрацювання навчального матеріалу.
1.     Переклад слів з російської мови на українську  (с. 49 впр.100)
-         Перекладіть і запишіть слова українською мовою. Поясніть, як позначається мякість приголосних перед о в українській мові. (учень біля дошки, діти пишуть в зошит).
-         Лён, полёты, пенёк, слёзы, денёк, лётчик, Лёня, седьмой.
2.     Вправа 101 І. Прочитай слова, записані ліворуч і праворуч. Поєднай їх і запиши за зразком: тонкий льодок.
Сьомий               хлопець
працьовитий        день
кольоровий          урок
сьогоднішній      олівець
II. Підкресли букви, які позначають на письмі м’якість приголосних.

Фізкульт хвилинка (відео)
Картки з квітками. Знайди квітку льону.
Є така рослина льон. У неї квіточки сині-сині, як лагідні очі мами. Послухайте уривок з пісні, назвіть слова з м'яким приголосним перед звуком “о”.
А льон цвіте синьо-синьо,
А мати жде до дому сина.
А льон цвіте синьо-синьо,
А мати жде – чекає сина.

          Вправа 102
-         Прочитайте текст. Поміркуйте, які букви пропущені.
-         Що нового дізнались для себе?
-         Де використовується квітка льону?
                                                
РЕЗЕРВ 
 Вправа-конкурс “Чарівне коло”.
С
ТР                                                    Х
                     СИН                                                                                            ГО
         СТ                            ЬО                                       ПА
                 БАД                                                                                                  РИЙ

ГОДНІ

VІ.    Підсумок уроку.
1.     Що нового взнали на уроці?
2.     Чи збулись ваші очікування?
3.     Якою літерою позначається м'якість приголосного перед звуком “о”?
VІІ. Домашнє завдання. Вправа 103
         Прочитай. Добери заголовок. Спиши, змінюючи слова, що в дужках.
Сутеніло. На (вечірній) небі з’явився місяць. У(сусідній) будинку запалили світло. Потім запалали вогники у вікнах (верхній і нижній) поверхів. Вогні
мерехтіли аж до (пізній) ночі.









Урок літературного читання
3-Б клас
Дата 15.10.2015р.

Тема: «Сонцевик-Чарівник і Холодний Вітер» (за Г.Демченко). Українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»

Мета:
1.Уточнити уявлення учнів про ознаки ранньої золотої і пізньої
осені; удосконалювати навички читання; розвивати зв’язне мовлення; сприяти вихованню любові до природи.
2. Ознайомити учнів з музично-літературним жанром «пісня», дати уявлення про авторські і народні пісні. Розвивати вміння, виявити настрій пісні та кожного героя. Виховувати любов до народної пісні.
Методично-дидактичне забезпечення. Ілюстрації гарбузової родини (корони), запис пісні «Ходить гарбуз по городу», картки, презентація, зображення овочів.

Хід уроку
Організаційна частина уроку

Дзвоник вже сигнал нам дав:
Працювати час настав
То ж і ви часу не гайте
Працювати починайте.

Перевірка домашнього завдання
1. Поняття літературна казка.
2.Стислий переказ казки з опорою на сюжетні малюнки учнів

I. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
-Сьогодні ми познайомимось з казкою Галини Демченко «Сонцевик-Чарівник і Холодний Вітер». А чому вона має таку назву, ви дізнаєтесь, якщо уважно її послухаєте.
Вивчення нового матеріалу
1. Читання казки вчителем (с.40-41)
- Чому Галина Демченко дала своїй казці таку назву?
2. Читання учнями вголос.
3. Бесіда за змістом і вибіркове читання казки
- Яку пору року описано в казці?
- Поміркуйте, чому казка складається з трьох частин.
- В якій частині йдеться про вересень? Прочитайте.
- Як називається той час, коли літають срібні павутинки?
- За що автор прославляє роботящі руки й рідну землю?
- Як по-іншому можна назвати роботящі руки? (Золоті)
- Кого боронив Сонцевик-Чарівник у вересні?
- Прочитайте опис свята врожаю.
- Кого Сонцевик-Чарівник захищав у жовтні?
- Чи справді Сонцевик був боягузом?
- А чи можна вважати його сміливим, дбайливим, добрим. Доведіть це.
- Розкажіть від імені осені, чим вона багата.

Підсумок.
- Яке ще оповідання, у якому згадується вітер, ми читали в цьому році?
- Пригадайте, яким там зображений вітер. А яким він зображений у казці Галини Демченко? Чи є щось між ними спільне? А відмінне?

Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п’ять
Час прийшов відпочивать.
Тож піднімемо руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата – скоки – скоки!
Десять, дев’ять, вісім, сім
Час за парти нам усім.
II Опрацювання української народної пісні «Ходить гарбуз по городу».
Українці, як соловейки - співучий народ. Кажуть, де три українці, там цілий хор. Споконвіку наші предки мали хист до співу. І сьогодні ви познайомитесь з однією українською народною піснею.
1.                 Впізнай назву пісні. Хо гар по ро
       дить буз го ду (слайд 1)
2.                 Робота зі скоромовкою
На город заліз гарбуз
У землі засів, загруз
Налетіла враз гроза
Й намочила гарбуза. (слайд 2)

3.                 Словникова робота (картка)
Бараболя -картопля.
Свояки - родичі.
Перістий - рябий, барвистий.
Піддержав – підтримав.
4.                  Голосне читання пісні учнями (кращими).
5.                 Ознайомлення з піснею (відеозапис)
6.                 Голосне читання учнями.
7.                 Аналіз змісту прочитаного.
   - Який настрій пісні? (весела)
    - Які інтонації переважають у розмові овочів? Яким тоном треба читати слова автора, гарбуза і родичів.
8. Гра «Знайди рими до слів» (слайд 3)
Диня-господиня, буряки-свояки, біб-рід, бараболя-квасоля, огірочки-дочки).
9.  Вправа «Перекладачі» (слайд 4)
10. Загадкова вікторина (корони з овочів)

Картопля      Мене смажать, мене варять,
                       Хоч отрутою і кроплять
                       Всі мене їдять і хвалять,
                       Звати як мене ? (Картопля)

Огірки           Ми зеленої всі масті,
                       Всі довгасті, всі смугасті.
                       Прив’язали нас в рядках
                       На зелених ланцюжках
                       Гарбуза ми сини й дочки.
                       Звати як нас? (Огірочки)

Морква                   В темній я живу коморі,
                       А коса моя надворі.
                       Гарбузова я сестриця,
                       Мене звати... (Морковиця)

Буряки          Ми столові, ми кормові,
                       Є брати у нас цукрові.
                       На полях ростем рядками,
                       Люди звуть нас... (Буряками)

Диня              Я на грядці сонцем сяю.
                       Родичів багато маю.
                       Гарбузову господиню всі знають.
                       Хто я? (Диня)

Гарбуз           Повз, мов танк, я на городі,
                       Повз на гудині й загруз.
                       Та чомусь мене в народі
                       Звуть не танк. А як? (Гарбуз)



(З класу встає учень і здивовано каже):
Ой! Дивіться, ой, дивіться!
В класі тут гарбуз з’явився!
Тож і ми часу не гаймо,
І про нього заспіваймо!
11. Читання в особах
Узагальнення вивченого
- Що у цій пісні нагадує казку?
- В яку пору року виконували цю пісню? Доведіть свою думку.
- Яку казку читали на уроці?
- Що вам у ній сподобалося?

Домашне завдання
с. 40-42


Тема Кобзарі – співці слави України (I частина)


Мета: ознайомити з народними музичними інструментами (кобза, ліра, бандура), дати поняття «кобзар, лірник», продовжувати знайомити учнів з творчістю Т.Г. Шевченка; розвивати вміння слухати та описувати свої почуття; виховувати цікавість до народного музичного мистецтва

Обладнання: відеоролики, зображення музичних інструментів, підручник.
ХІД УРОКУ
1.                Організація класу.
2.                Актуалізація опорних знань.
1)               Слово вчителя.
     Вірш про козаків
Заради щастя і свободи, 
         Заради гідності народу,
Заради честі України -
Вшануємо синів країни,
Тих, що в нерівному бою
Свою Вітчизну захищали
І кров за неї проливали!
Ми шануєм рідне слово,
В ньому вірність і краса
Ми – маленькі козачата
Наша пісня не згаса!

2)               Спів пісні «Їхав козак на війноньку»
-     Звідки ми дізнались про події? (з уст народу). Тому ці пісні народні
3.                Вивчення нового метеріалу
1) Розповідь вчителя 

На минулих уроках ми вивчали українські народні пісні, що мають досить поважний вік. Вони збереглися донині, їх співають у різних куточках нашої держави. 

Це відбулося, зокрема, завдяки мистецтву кобзарів і лірників, яке набуло розквіту майже п’ятсот років тому, коли український народ боровся за свою незалежність. З їхніх вуст звучали розповіді про славні сторінки історії України. 

Що вам відомо про кобзарів і лірників? 

2)Розповідь про кобзарів, лірників (презентація)
Кобзарі та лірники – це музиканти, які мандрували Україною, грали на кобзі, бандурі або лірі й оспівували героїчне минуле нашого народу. 
Кобза і бандура – це українські народні струнно-щипкові інструменти. 
Ліра – це український народний колісцевий інструмент. 
Кобза та ліра часто побутували спільно; це поширило уявлення про їх тісне споріднення. Насправді, довгий час інструменти конкурували. Ліра завдяки більшій практичності в користуванні поступово витіснила струнно-щипкову кобзу. Однак у слуханні перевагу надавали саме кобзі. 
Ліра та кобза мали й багато спільного. По-перше, мандрівну виконавську традицію, яку нерідко називають «кобзарсько-лірницькою»; а по-друге, спільною була музика, яку на них виконували (наприклад, історичні пісні та думи). 
3) Перегляд к.ф. «Сліпий музикант»

Кобзарі та лірники, переважно сліпі співці, ходили з хлопчиками-поводирями містами й селами. Вони зворушували серця людей своїми патріотичними піснями. 

4)Аналіз переглянутого фрагмента 

Який інструмент супроводжував спів? 

Про що розповідалося в пісні

Яку видатну людину називають кобзарем?( Т.Шевченка)

5) Слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» (відеоролик)

-     Який темп цієї пісні?
-     Чому автор вибрав такий темп? Як змінювалась інтонація, щоб передати рух хвиль Дніпра»
6) Вивчення пісні «Тече вода із-під явора» (відеоролик)
Тече вода з-під явора
Яром на долину,
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явор молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.


Тече вода із-за гаю

Та попід горою,

Хлюпощуться качаточка

Помеж осокою.
А качечка випливає
З качуром за ними,
Ловить ряску й розмовляє
З дітками своїми.



Тече вода край города.

Вода ставом стала.

Вийшло дівча воду брати,

Брало й заспівало.
Вийшли з хати батько й мати
В садок погуляти,
Порадитись, кого б то їм
Своїм зятем звати.
Тече вода з-під явора
Яром на долину...


Підсумки уроку, перехід до другого уроку 

Незважаючи на велику роль в історії українського народу, імена більшості кобзарів і лірників не збереглися до нашого часу. Однак у світі відоме ім’я та творчість людини, яку українці називають Великим Кобзарем. Саме про нього ми поговоримо після перерви.


Тема 13. Кобзарі – співці слави України (II частина)

Мета: ознайомити з творчістю Т. Шевченка, як художника, вчити створювати композицію за прочитаними творами; формувати естетичний смак, глазомер, виховувати охайність, любов до рідної природи.

Обладнання: зображення ілюстрацій до творів Т.Шевченка, відеоролик

1) Розповідь вчителя 

Тарас Григорович Шевченко був видатним поетом і художником. Він прожив надзвичайно важке життя. Йому забороняли писати і малювати, але митець продовжував оспівувати знедолену Україну та її народ. Він виплескував у поетичних рядках і на картинах свій душевний біль. 

Відомості про Шевченка-художника 

Тарас Шевченко був талановитим художником. Ще в дитинстві в нього з’явився хист до малювання. Хлопчик прикрашав малюнками стіни батьківської хати. Перші самостійні мистецькі роботи Шевченка були виконані у портретному жанрі. Художникові позували його товариші-однолітки. Пізніше юнак навчався у Петербурзькій Академії мистецтв. 
Погляньте, наскільки поетичним є пейзаж Тараса Шевченка. 



2) Робота з підручником
а) Розгляд картини Т. Шевченка «Почаївська лавра»
б) ознайомлення з картинами художників - ілюстраціями до поезій Шевченка
3) Вивчення навчального матеріалу
а) Перегляд ілюстрацій до пісні «Тече вода з-під явора»
б) Створення власної ілюстрації (відеоролик)

Оцінюємо нашу роботу з відстані витягнутої руки. Незважаючи на те, що в композиції ми застосували багато декору, робота повинна сприйматись виразно, цілісно. 



Підсумки уроку 

Що оспівує і змальовує в поезії Т. Шевченко? 

Недарма Тараса Григоровича Шевченка називають Великим Кобзарем. Шана і вдячність йому, співцеві українського народу, закарбована в багатьох пам'ятниках по всій Україні та поза її межами.










Комментариев нет:

Отправить комментарий